Apsauginė signalizacija – tai ištisas techninių priemonių kompleksas, susidedantis iš jutiklių, reaguojančių į įvairius saugomos srities pažeidimus; centrinio stebėjimo pulto (centralės), kuris kontroliuoja jutiklius, priima sprendimą kaip reaguoti į jutiklių siunčiamus signalus (įjungti sirenas, siųsti pavojaus signalą į saugos tarnybą ir/arba savininkui į mobilųjį telefoną ir pan.); valdymo klaviatūros, skirtos signalizacijos įjungimui/išjungimui bei sistemos valdymui; signalizuojančių prietaisų (vidinių ir išorinių sirenų), skirtų įspėti aplinkinius apie įsilaužimą.

Apsauginė signalizacija gali būti sudaryta iš kelių apsaugos ruožų:

  • Pirmas apsaugos ruožas – blokuojamas saugomų patalpų perimetras (durys, langai, vitrinos).
  • Antras apsaugos ruožas – blokuojama saugomų patalpų erdvė (tūris).
  • Trečias apsaugos ruožas – blokuojamas konkretus daiktas (seifas ar pan.) arba patalpos dalis, kur laikomos brangios vertybės.

Jutikliai gali būti skirstomi pagal veikimo principą į:

  • Kontaktinius – reaguoja į nesankcionuotą durų, langų, vartų atidarymą; susideda iš hermetiško kontakto, kuris pritvirtinamas ant nejudančios konstrukcijos dalies, ir magneto, tvirtinamo ant pačių durų;
  • Judesio jutiklius – reaguoja į žmogaus kūno skleidžiamą šilumą;
  • Akustinius – reaguoja į dūžtančio stiklo garsą. Dažniausiai kabinami ant sienos ar ant lubų šalia lango;
  • Vibracinius – reaguoja į paviršiaus, ant kurio jie montuojami vibraciją, suveikia, pavyzdžiui, griaunant sieną ir pan.

 

Taip pat, ne mažiau aktuali yra perimetro signalizacija. Perimetro apsaugos signalizacija – tai techninės priemonės, skirtos įmonių teritorijų, aikštelių, gyvenamųjų sklypų apsaugai. Šios sistemos formuoja išorinę teritorijos apsaugos zoną, kurioje pažeidimai užfiksuojami anksčiausiai. Objekto riba yra geriausia vieta įsilaužėliui aptikti, nes tokiu atveju apsaugos darbuotojas turi daugiausia laiko užkirsti kelią įsilaužimui.

Pagal veikimo principą elektroninės perimetro saugos priemonės gali būti skirstomos į kelias grupes:

  • Infraraudonųjų spindulių barjerai. Tokius barjerus sudaro prietaisų pora – siųstuvas ir imtuvas. Kliūčiai sutrikdžius tiesioginį matomumą tarp prietaisų, fiksuojamas saugomos zonos pažeidimas.
  • Radijo bangų sistemos. Šias sistemos taip pat sudaro prietaisų pora – siųstuvas ir imtuvas, tačiau čia yra spinduliuojamos aukšto dažnio radijo bangos. Dėl to saugoma zona nėra spindulys, o elipsoidas. Viduryje saugomo tūrio plotis gali siekti kelis metrus.

Apsauginė signalizacija – tai efektyvi prevencijos bei ankstyvo informavimo apie įsilaužimą sistema.

 

apsauginė signalizacija

Apsaugos sistemos, apsauginė signalizacija